Jak wykończyć ściany i podłogi w kuchni?

Materiały, którymi można wykończyć podłogi i ściany w kuchni są najróżniejsze. Od wielu lat największą popularnością cieszy się gres, terakota, a także glazura. Glazura bywa ryzykownym pomysłem jeśli chodzi o podłogi, bo jest zbyt słaba, jednakże terakota jest idealna i bardzo lubiana przez Polaków.

ciekawe płytki do kuchni

Wybierając płytki do kuchni warto wziąć pod uwagę fakt, że jedne materiały można łatwiej wyczyścić od innych. Płytki kamienne matowe i z dużymi porami na powierzchni na przykład będą się znacznie trudniej czyściły niż tradycyjny polerowany gres. Dlatego jeśli terakota w kuchni, to tylko ta błyszcząca. Jeśli chcemy, aby nasza terakota w kuchni była wyjątkowa, możemy sięgnąć po inne materiały. Może to być na przykład szkło, ale może to być także drewno. Jednakże drewno stwarza pewne trudności praktyczne – w drewno chętnie wnikają wszystkie zanieczyszczenia, dlatego czasami utrzymanie takiej podłogi w czystości może być prawdziwym utrapieniem. Zastanawiając się nad tym jaka terakota będzie pasowała do naszej kuchni, nie należy zapominać o odpowiednich materiałach do wykorzystania na fugi. Fugi muszą być wykonane z dobrej jakości zaprawy, aby nie przesiąkały wodą i nie zmieniały swoich kolorów.

płytki kuchenne aranżacja

Kuchnia to pomieszczenie, które brudzą się najczęściej. Spowodowane to jest tym, że w kuchni właśnie najczęściej gotujemy. Terakota w kuchni jest także poddawana działaniu takich czynników jak na przykład spadający ostry nóż na powierzchnię. Terakota odpowiadająca pomieszczeniom kuchennym powinna mieć trzecią klasę ścieralności. Nie sprawdzi się na pewno w tego typu pomieszczeniach gres polerowany.

aranżacja jasnej kuchni

Jest to materiał, który niestety ma chropowatą powierzchnię, dlatego nie będzie on odporny na działanie brudu, a my będziemy skazani na konieczność częstego i żmudnego procesu dokładnego czyszczenia. Terakota kuchenna powinna bezwzględnie nie mieć żadnej chłonności dla tłuszczu. Plamy z tłuszczu są najtrudniejsze do wyczyszczenia. Jeśli już powstaną i je zaniedbamy, trudno nam będzie zniwelować ten błąd i prawdopodobnie już tak zostaną na zawsze na naszej podłodze kuchennej.