Kafelki szkliwione

Większość płytek ceramicznych kupowanych do naszych łazienek to płytki szkliwione. Są to płytki, które nie potrzebują położenia na nich żadnej warstwy impregnującej. Są to materiały, które same w sobie świetnie ochraniają się przed zarysowania, zanieczyszczeniami i zniszczeniem oraz odbarwieniami. Należy jednakże pamiętać, ze posiadając kafelki łazienkowe szkliwione, trzeba regularnie je czyścic, wycierać z kurzu oraz usuwać wodę z ich powierzchni.

Aby utrzymywać kafelki łazienkowe w czystości, wystarczy zastosowanie powszechnie dostępnych na rynku standardowych środków czystości. Warto stosować takie środki czystości, które będą ochraniały nasze kafelki łazienkowe przed wysuszeniem. Są to środki, które nakładają na warstwę zewnętrzna płytek ochronkę nieprzenikalna dla substancji chemicznych. To powoduje, ze nawet jeśli na naszych płytkach pojawi się zanieczyszczenie, to plama nie wnika w strukturę płytki, a pozostaje na powierzchni do czasu łatwego usunięcia jej za pomocą mokrej szmatki. Kafelki łazienkowe można zmywać za pomocą najbardziej zwykłego nawet środka do mycia naczyń.

Jeśli masz kafelki łazienkowe z klinkieru albo gresu, niewskazane jest nakładanie na nie jakichkolwiek warstw ochronnych, bo płytki te same w sobie są niesamowicie odporne na działanie czynników zewnętrznych. Klinkier i gres są o tyle wyjątkowe, że do ich pielęgnacji można używać nawet takie środki chemiczne jak kwas, który zawarty jest w niektórych niebezpiecznych dla skory człowieka substancjach chemicznych.

łazienka aranżacja

Zanim zakupisz dla siebie kafelki łazienkowe, zwróć uwagę na oznaczenia widoczne na opakowaniach. Warto na przykład zwrócić uwagę na to jaka jest ścieralność płytek, jaka jest ich odporność na wilgoć, a także kiedy kafelki łazienkowe, którymi się interesujemy, zostały wyprodukowane. Kafelki łazienkowe układane w jednym pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli wykonane są z naturalnych materiałów, takich jak na przykład ceramika, powinny pochodzić z jednej partii producenckiej. W przeciwnym wypadku odczujemy problemy związane z różnicami w jakości.